top of page
pattern-01.png
kurs logosu.png

İnsan Hakları Akademisi (İHA), 2020 yılından beri, Türkiye’deki insan hakları alanındaki eğitim eksikliğini gidermek için çeşitli kurslar düzenlemekte, farklı etkinlikler ile insan hakları bilincinin yaygınlaştırılmasını sağlamaktadır. Geniş mezun ağı, seçkin eğitmen kadrosu ile ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar düzenleyen İnsan Hakları Akademisi, çeşitli kurslarına bir yenisini ekleyerek “3. İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi İleri Seviye Kursu”nu başlatıyor.

Kurs; temel insan hakları eğitimi almış olanlara yönelik hazırlanmıştır. Bu nedenle temel koruma mekanizmaları, insan hakları genel teorisi gibi konularda katılımcıların önceden bir eğitim almış olması beklenmektedir. Kurs kapsamında kadın hakları, LGBTİ hakları, azınlık hakları, mülteci hakları, protesto hakkı, ayrımcılık yasağı, nefret söylemi, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ve müzikte insan hakları konuları işlenecektir. Kursun sonuna doğru düzenlenecek olan insan hakları forumu ile katılımcıların öğrendiklerini uygulamaya geçirmeleri istenecek. “Yapay Zeka ve İnsan Hakları” başlıklı açık oturum ile de insan hakları alanında çalışanlar için bir kaynak yaratılmış olacak. 

 

Bu yedi haftalık maratonun sonunda katılımcılar hem İHA’nın geniş mezun ağının bir parçası olup mezunlara sağlanan fırsatlardan yararlanabilecekler ve şartları sağladıkları takdirde sertifika almaya hak kazanacaklar.

07 Eylül – 22 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan kurs için toplamda 28 kişilik bir katılımcı
grubu seçilecektir.

Başvuru tarihleri: 06 Ağustos 2022 - 13 Ağustos 2022

Kimler Başvurabilir?

Üniversitelerin hukuk, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, sosyal hizmet gibi ilgili bölümlerinde dördüncü sınıf öğrencisi veya mezun olan; 18 - 30 yaşları arasında, temel seviye insan hakları eğitimi almış, insan hakları alanında çalışan veya çalışmak isteyen kişiler başvurabilir.

Dersler Nasıl İşlenecek?

Program, 07 Eylül – 22 Ekim tarihleri arasında her hafta Cumartesi günleri 10:30-13:30, Çarşamba günleri 18:00-21:00 arası video konferansı şeklinde gerçekleşecektir. 
Programın %80’ine kamera ve ses bağlantısı katılan ve eğitmenler tarafından başarılı bulunan katılımcılara program sonunda sertifika verilecektir. Program kapsamında katılımcılara ilgili konuları kapsayan bir okuma paketi sağlanacaktır. Bu doğrultuda her ders iki aşamalı olarak gerçekleşecektir; ilk aşamada eğitmen tarafından mevcut haftanın konusu ile ilgili teknik bilgi sağlanacak ve bir sonraki aşamada ise katılımcılara aktif bir şekilde dâhil olabilecekleri bir tartışma ortamı ve uygulamalı örnek çalışmalar sağlanacaktır.

Kurs ÜCRETSİZDİR.

BAŞVURU İSTATİSTİKLERİ

48

farklı şehirden

129

farklı üniversiteden

500

başvuru aldık

26

katılımcı şeçildi

KURS MODÜLLERİ

Kadın Hakları

Işıl Kurnaz - UN Women - Türkiye, Hukuk Danışmanı

LGBTİ+ Hakları

Dr. Reyda Ergün - Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi

Untitled design.png

Azınlık Hakları

Doç. Dr. Olgun Akbulut - Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi

5.png

Mülteci ve Göçmen Hakları

Prof. Dr. Nurcan Ö. Baklacıoğlu - İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

3.png

Protesto Hakkı

Prof. Dr. Oktay Uygun - Yeditepe Üniversitesi

 Öğretim Üyesi

Untitled design (1).png

Yapay Zeka ve İnsan Hakları

Dr. Andras Hars - Macaristan Ulusal Kamu Hizmeti Üniversitesi

Untitled design (2).png

Ayrımcılık Yasağı

Dr. Serkan Köybaşı - Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi

Untitled design (3).png

Nefret Söylemi

Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu - İletişim Uzmanı

8.png

Yargı Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı

Dr. Serkan Köybaşı - Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi

İnsan Hakları Forumu

Untitled design (4).png

Müzikte İnsan Hakları

Murat Meriç - Müzik Tarihçisi

Sınır Aşan Topraklarda İnsan Hakları Sorumluluğu

Untitled design (5).png

Doç. Dr. Olgun Akbulut - Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi

bottom of page