top of page

Acerca de

Hakkımızda

İnsan Hakları Akademisi (İHA), insan hakları kurslarını, kurumsal ve düzenli bir yapı haline getirmek için sivil toplum ve akademi dayanışması ile 2020 yılında kuruldu ve uzman isimlerden oluşan bir Danışma Kurulu oluşturuldu.

 

​İHA’nın amacı lisans veya lisansüstü eğitim kapsamında eksik kalan insan hakları eğitimini çeşitli etkinlikler ile gidermek, Türkiye’deki insan hakları bilgisinin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, çeşitli alanlarda çalışan ve insan hakları eğitime ihtiyaç duyan bireylere, insan hakları eğitimi sunmaktır.

 

Akademinin ilk dersi, 2020 yılının Mart ayında fiziksel olarak gerçekleştirdi ancak pandemi sebebiyle Akademinin formatı çevrimiçi eğitime dönüştürüldü ve faaliyetler çevrimiçi platformlar üzerinden kurgulanmaya başlandı. Akademi tarafından başlangıç seviyesi insan hakları kursu düzenlendi, bu kurslarda edinilen bilgilerin hayata geçirilmesi için çeşitli forum ve çalıştaylar organize edildi. Kısıtlı bir gruba yönelik düzenlenen kursların yanında, toplumun insan hakları bilgisi düzeyinin arttırılması için uluslararası alanda önemli insan hakları hukukçuları ile açık dersler gerçekleştirildi ve yayınlandı.

 

Mezunlardan ve farklı kesimlerden gelen talepler doğrultusunda, başlangıç seviyesi insan hakları bilgisine sahip olanlar için ileri seviye kurslar ve çeşitli kurslarda yoğun ilgi gören konular için tematik kurslar organize edildi. Bunun yanında birçok katılımcının tez yazma sürecinde olması nedeniyle, tez konularında danışmanları haricinde katılımcıların onlara yol gösterebilecek isimlerle buluşturulmasını amaçlayan Akademik Mentörlük programı faaliyete geçirildi. Birçok İHA mezunu, alanında uzman akademisyen ile buluşturuldu.

 

İHA, ​Türkiye’de bir ilk olarak “İnsan Hakları Kariyer Günü” organize etti. Yüzlerce katılımcının yer aldığı farklı oturumlarda uzmanlar; akademiden politikaya, sivil toplumdan sahaya, uluslararası kurumlardan ticari hayata kadar birçok alanda insan hakları kariyer imkânlarını tanıttı.

 

İnsan Hakları Akademisi tarafından düzenlenen kurslara 15 binin üzerinde başvurunun arasından her kursa yalnızca 25 kişilik bir gruplar seçilebilmektedir. Kurslara seçilen ve kursu başarıyla tamamlayan katılımcılar, İnsan Hakları Akademisi’nin geniş mezun ağına dâhil olmaktadır. 300 kişiyi aşkın mezun ağımız farklı atölyeleri film gösterimleri, paneller, açık dersler ve uluslararası programlar ile sık sık bir araya gelmektedir.

 

​İHA’nın ana destekçisi Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Ofisi olup, dönem dönem farklı ulusal ve uluslarası kuruluşlarla da program odaklı işbirlikleri yapmaktadır.

Ana Paydaş

Başlıksız-1.png

Çözüm Ortaklarımız

unhcr-logo2.png
unhcr-logo2.png
unhcr-logo2.png

Ana Paydaş

Başlıksız-1.png

Çözüm Ortaklarımız

unhcr-logo2.png
Logotype.png
MÜGAM.png
Logo-Kopyasi.png
bottom of page