Olgun Akbulut

Akademik Danışman - Doç. Dr. Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Olgun Akbulut, İnsan Hakları ve Anayasa Hukuku alanında öğretim     üyesidir. Araştırma alanları insan hakları, azınlık hakları ve karşılaştırmalı anayasa hukuku konularını ele almaktadır. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinde post-doc misafir araştırmacı ve Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsani Hukuk Enstitüsünde (Lund/İsveç) doktora araştırmacısı olarak görev yaptı.Dr. Akbulut’un çalışmaları, insan hakları ve anayasa hukuku alanında hem Türkiye’de hem de yurtdışında çeşitli akademik dersgilerde yayınlanmıştır. Halen Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesidir. 


Katıldığı Kurslar

Eğitmen Eğitimi: Siyasal Katılım, Seçme ve Seçilme Hakkı

1. Uluslararası Koruma ve Mülteciler Yaz Okulu

Kırılgan Grupların İnsan Hakları Tematik Kursu

İnsan Hakları Akademisi, tematik kurslarına bir yenisini daha ekleyerek Sonbahar 2021 dönemi için "Kırılgan Grupların İnsan Hakları Tematik Kursu"nu gerçekleştirdi. Kurs kapsamında Kadın-Çocuk-LGBTİ+ ve Azınlık Hakları konuları uzman eğitmenler ile ele alındı. Çeşitli forumlar ile de katılımcıların öğrendiklerini üretime geçirmeleri sağlandı.

Siyasal Katılım Hakları Tematik Kursu

1. İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Başlangıç Seviye Kursu

2. İnsan Haklarının Uluslararası Korunması ve Geliştirilmesi Başlangıç Seviye Kursu

2. Uluslararası Koruma ve Mülteciler Uluslararası Yaz Okulu

3. İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi İleri Seviye Kursu

İnsan Hakları Akademisi (İHA), 2020 yılından beri, Türkiye’deki insan hakları alanındaki eğitim eksikliğini gidermek için çeşitli kurslar düzenlemekte, farklı etkinlikler ile insan hakları bilincinin yaygınlaştırılmasını sağlamaktadır. Geniş mezun ağı, seçkin eğitmen kadrosu ile ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar düzenleyen İnsan Hakları Akademisi, çeşitli kurslarına bir yenisini ekleyerek “3. İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi İleri Seviye Kursu”nu başlatıyor.

Olgun Akbulut